Pulitzer Ödülü kazanan ilk kadın yazar: Edith Wharton

Edith Wharton, 1921 yılında kaleme aldığı The Age of Innocence adlı romanıyla Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanan ilk kadın yazar oldu. Kitap, Yaldızlı Çağ diye bilinen 1870’lerde, New York City’de geçiyor ve üst sınıf bir çifti konu alıyordu.

Roman, bir süre Avrupa’da yaşayan güzel Kontes Olenska’nın, muhafazakâr ve katı âdetlerin hüküm sürdüğü New York’a geri dönüşüyle sosyetenin çalkalanışını anlatır.

İki aşığın zorluklarla dolu hikayesini anlatan kitap Wharton’a görkemli ödülün kapılarını açar. “Masumiyet Çağı” isimli kitap, 1920’de Pictorial Review’da dört bölüm halinde serileştirildi.

24 Ocak 1862’de New York’ta Edith Newbold Jones olarak dünyaya gelen Wharton, ebeveynleri ve iki büyük erkek kardeşiyle henüz çocukken Avrupa’yı gezme fırsatını yakaladı.

ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Orada yakalandığı tifo ateşi onu neredeyse öldürüyordu, hatta iyileşirken bile korkunç kabuslar görmeye devam etti. Wharton yıllarca sadece bir hizmetlinin bulunduğu ve ışığın açık olduğu bir odada uyudu.

UYUMSUZ BİR EVLİLİK…

1885’te 23 yaşındayken Edith, Manhattan’daki Trinity Chapel Kompleksi’nde Edward (Teddy) Robbins Wharton ile evlendi. Eşinden 12 yaş büyük olan Teddy, Harvard mezunu ve güven fonuyla hayatını devam ettiren bir sporcuydu.

Erken bir uyumsuzluk belirtisi olarak, cinsel yaşamları görünüşe göre evlilikte bir aydan kısa bir süre sonra sona erdi. Yazar karmaşık ve yoğun hislerine romanlarında yer verdi.

WHARTON ÖLDÜ…

Wharton uzun edebiyat yaşamına pek çok roman, öykü, anı ve seyahatname sığdırdı; kitaplarından bazıları henüz Wharton hayattayken filme uyarlandı. 1937 yılında kalp hastalığı sonucu St. Brise’de hayata veda etti. Vasiyeti üzerine Versailles’daki Cimetière des Gonards mezarlığında dostu Walter Berry’nin yanına gömüldü.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir