O ülkelerde Eternals filmi yasaklandı

Eşcinsel karakterler arasındaki öpüşme sahnesi Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt’te filmin yasaklanmasına neden oldu.

İddialara göre; Marvel macerası, stüdyonun eşcinsel öpücüğü kaldırmayı reddetmesi üzerine Körfez bölgesi pazarlarından çekildi.

Hollywood Reporter’ın haberine göre 200 milyon dolarlık film, Körfez bölgesi ülkelerinde vizyona girmeyecek. Stüdyo henüz konuyla ilgili yorum yapmadı veya haberleri doğrulamadı, ancak kaynaklar bunun sebebinin Brian Tyree Henry’nin karakteri ile Haaz Sleiman’ın oynadığı karakterler arasında geçen öpücükten olduğunu iddia ediyor. Ayrıca bu sahne, Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk eşcinsel öpücüğü işaret ediyor.

Eşcinsellik bölgenin büyük bölümünde hâlâ yasa dışı ve hem Suudi Arabistan’da hem de Katar’da ölümle cezalandırılıyor. Yerel bir sinema zinciri, filmin “yasaklandığını” doğruladı, ancak herhangi bir açıklama yapılmadı.

Eternals, Singapur’da da izleyicileri 18 yaş ve üzeri kişilerle sınırlayan M18 sertifikası alan ilk Marvel Sinematik Evreni filmi oldu. Ülkenin Infocomm Medya Geliştirme Kurumu sözcüsü, bunun “eşcinsel referansların” bir sonucu olduğunu doğruladı.

Nomadland filmiyle bu yılın başlarında en iyi yönetmen Oscar’ını kazanan yönetmen Chloe Zhao, geçtiğimiz günlerde sansürü yatıştırmak için hiçbir sahnede yeni bir düzenleme yapmak istemediğini dile getirmişti.

Indiewire’a konuşan ödüllü yönetmen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Tüm detayları bilmiyorum ama tartışmalar olduğuna inanıyorum ve Marvel ile büyük bir arzumuz var -ki bunun hakkında konuştuk da- filmin kurgusunu değiştirmeyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir