Michelangelo Kimdir? Michelangelo’nun Hayatı, Ölümü ve Eserleri…

İtalyan Rönesansının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, şüphesiz modern tarihin en ilham verici ve yetenekli sanatçılarından biriydi. İşte Michelangelo’nun hayatına dair merak edilenler; Michelangelo kimdir, neler yapmıştır? Michelangelo’nın eserleri…

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, Leonardo da Vinci, Raphael ve Donatello ile  16. yüzyıl Floransa’sından batı kültürünü kalıcı olarak zenginleştiren sanatçılardandı.  Michelangelo, ‘Davut’ ve ‘Pieta’ heykelleri ile Sistine Şapelini yaratan isim. Peki, Michelangelo kimdir? İşte kısaca Michelangelo’nun hayatı…

Michelangelo Kimdir?

Hayatı

Michelangelo, 6 Mart 1475 yılında Toskana’daki Arezzo yakınlarındaki bir kasabada doğdu.  Çocukluğunda rahat bir hayat sürdü. Ailesi Floransa’da bankacıydı. 1481’de annesi kronik bir hastalıktan öldü ve o sırada sadece 6 yaşındaydı.

Michelangelo, Floransa’ya geldikten sonra Francesco da Urbino’nun altında çalışabildi. Ayrıca sanat eğitimine devam etmek için ona ilham veren birkaç ressamla da tanıştı.

13 yaşında Michelangelo, Ghirlandaio’dan çıraklık eğitimi aldı. 1489’da  Floransa’nın fiili hükümdarı Lorenzo de Medici, Ghirlandaio’dan en iyi iki öğrencisini istedi. Ghirlandaio tereddüt etmeden Francesco Granacci ve Michelangelo’yu tavsiye etti. Bu nedenle, genç sanatçı Medici tarafından kurulan Hümanist Akademiye kaydoldu.

Öğrenciyken Heykele Başladı

Akademide okurken Michelangelo, Pico della Mirandola, Poliziano ve Marsilio Ficino gibi isimlerden etkilendi. Bu dönemde sanatçı, Centaurs Savaşı ve Adımlar Madonna  gibi  eserlerinden bazılarını yapmaya başladı.Bu dönemde sanatçı, Centaurs Savaşı ve Adımlar Madonna dahil olmak üzere ünlü eserlerinden bazılarını heykel yapmaya başladı. 

Michelangelo’nun Hayatının Zor Dönemleri

Lorenzo 1492’de öldüğünde, bu Michelangelo’nun yaşamında bazı zorluklara ve belirsizliklere neden oldu. Parasal sorunlar yaşadı ve babasının evine geri döndü. Michelangelo, Piero de Medici döneminde yeniden Akademiye dönme şansını yakalasa da siyasi kriz başlamadan önce şehri terk etti.

1494’te Michelangelo, Bologna ve Roma’ya gitti ve burada birkaç iş yapmakla görevlendirildi. En önemli ilk eseri, Meryem Ana’nın kucağında Mesih’in cesedini gösteren geleneksel bir adanmışlık resmine dayanan bir heykel olan Pieta (1498) idi. Ustaca teknik beceriyi gösteren Pieta’nın mükemmel dengelenmiş iki figürünü tek bir mermer bloktan çıkardı.

İlk Mimari Başarısı

1512’de Michelangelo, Sistine Şapeli tavanını tamamladı ve hayatının ikinci yarısında mimariye döndü. İlk büyük mimari başarısı, yakın zamanda ölen iki genç Medici ailesi varisinin mezarlarını barındırmak için inşa edilen Floransa’daki San Lorenzo Kilisesi’ndeki Medici Şapeli idi.

1534’te Michelangelo Floransa’yı son kez terk etti ve hayatının geri kalanında çalışacağı ve yaşayacağı Roma’ya gitti.

Eserleri

Başlıca sanatsal eserlerine ek olarak, birçoğu tamamlanmamış ve bazıları kaybolan çok sayıda başka heykel, fresk, mimari tasarım ve çizim üretti. Ayrıca başarılı bir şairdi ve 300 kadar şiiri üretti. İşte Michelangelo’nun en bilindik eserlerinden bazıları… 

– David heykeli

– Sistine Şapeli

– Adem’in yaratılışı resmi

– Kıyamet Günü freski

– Pieta heykeli

– Musa’nın Hükmü heykeli

Ölümü

18 Şubat 1564 yılında 88 yaşındayken Roma’da hayatını kaybetti. Michelangelo o yaşına kadar çalışmalarını sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir