“Gaziantep’te Nerede Ne Yenir?” Sorusunun Cevabı: Gaziantep’e Gidip de Uğramadan Dönmemeniz Gereken 18 Mekan

Birçok medeniyetin gelip geçtiği Gaziantep, üzerinde yaşayanlarla birlikte günümüze kadar birçok açıdan zenginleşmiş köklü bir geçmişe sahip olan bir şehir olmuştur. Antik kentlerinden çarşılarına kadar gezilecek birçok tarihi güzelliğinin yanında mutfağındaki yemekleriyle de insanı heyecanlandıran bir şehir. Her yıl birçok yerli ve yabancı turistin uğrak rotalarından olan Gaziantep’e gelecekseniz, Gaziantep mutfağının lezzetli mi lezzetli yemeklerini Gaziantep’in en iyi restoranlarından yemeden dönmek olmaz!

Ne yiyeceğimiz bir yana nerede yediğimiz de önemli bir nokta olduğu için Gaziantep’te en iyi lezzet duraklarını aramanın da sonu gelmeyebiliyor. Bunun ötesinde düşünecek olursak Gaziantep’te kolay kolay bir sofradan tıka basa doymadan kalkamıyorsunuz. İşte her köşesinde ayrı bir lezzet bulabileceğiniz Gaziantep’te uygun fiyatlı restoran, alkolsüz veya alkollü restoran arayışındaysanız, gitmeniz gereken 18 mekanı aşağıda bulabilirsiniz!

1. Koçak Baklava’da Baklava

www.instagram.com

Gaziantep denilince akla nasıl Antep fıstığı geliyorsa baklava denilince de akıllara Koçak Baklava geliyor. Ağızda dağılan çıtır çıtır lezzetiyle birçok tatlının bulunduğu bu mekanda sizler de damak zevkinize uygun tatlar yakalayabilirsiniz.

2. Aşina Gaziantep Mutfağı’nda Yuvalama

www.instagram.com

Hem içinizi ısıtıp hem karnınızı doyurup sofradan kalkmanızı sağlayan tek çorba belki de Yuvalama olabilir. İçinde etten nohuda birçok besleyici malzemenin yer aldığı bu çorbayı ise Aşina Gaziantep Mutfağı’nda yemeyeceksiniz de nerede yiyeceksiniz?

3. Üçler Kebap Lahmacun’da Lahmacun

www.instagram.com

Gaziantep usulü lahmacun bir başka olur. İncecik çıtır çıtır hamurunda bol malzemeli bir lahmacunu ‘Nerede bulabilirim?’ diyorsanız aradığınız cevap Üçler Kebap Lahmacun’da yatıyor.

4. Dürümcü Recep Usta’da Nohut Dürüm

www.instagram.com

Gaziantep’in meşhur sokak yemeği olan ‘Nohut Dürüm’ Gaziantep sokaklarını arşınlarken yiyebileceğiniz bir alternatif sunduğu için de oldukça pratik bir yemek.

Nohut Dürümü ‘Nereden alabilirim?’ diye soracak olursanız Dürümcü Recep Usta güzel bir lokasyon olabilir.

5. Metanet Lokantası’nda Beyran

www.instagram.com

Yapımı uzun emekler gerektirse de yemesi çok kolay bir yemek olan Beyran, yoğun baharat severler için de güzel bir yemek alternatifi. Bu lezzeti tadacağınız adres ise Metanet Lokantası!

6. Tahmis Kahvesi’nde Menengiç Kahvesi

www.instagram.com

Menengiç ağacı meyveleri kurutulduktan sonra kavrulma işleminden geçerek masada kendine bir köşe ayırtıyor. Genelde su yerine süt kullanılarak yapılan bu kahveyi ‘Nerede içebilirim?’ diye düşünüyorsanız Tahmis Kahvesi aradığınız adres olabilir.

7. Kebapçı Halil Usta’da Küşleme

www.instagram.com

Küşleme ağızlarda lokum gibi eriyen bir et yemeğidir. Koyunun omurgasındaki et bulunan kısımdan yapılan bu lezzetli yemeği, Kebapçı Halil Usta’nın salatalarında kaybolmadan önce deneyimlemeyi unutmayın. Bizden söylemesi!

8. Katmerci Zekeriya Usta’da Katmer

www.instagram.com

Zekeriya Usta katmeriyle akıllarda yer edinmiş bir mekan. Yanında süt ile de servis edilebilen, incecik yufkasının içinde bin bir lezzet saklayan bu tatlı, Gaziantep gezinizde yemeden dönmemenizi tavsiye ettiğimiz tatlardan.

9. Çulcuoğlu Et Lokantası’nda Kebap

www.instagram.com

Kebap denilince akıllara gelen ilk şehirlerden biri hiç kuşkusuz Gaziantep! Kebabın her türlüsünü görebileceğiniz ve tadabileceğiniz Gaziantep’te hangi adreste kebap yiyeceğinizi kara kara düşünmeden biz söyleyelim: Çulcuoğlu Et Lokantası!

10. Köz Antep Künefe’de Antep Usulü Künefe

www.instagram.com

Künefe denilince ilk Hatay ilimizi düşünsek de Gaziantep sanırım künefeyi kendine has yöresel tatlarla harmanlayarak künefeye mükemmel bir yön getirmiştir. Antep Usulü Künefe ise Köz Antep Künefe’de yenir.

11. Ciğerci Ali Haydar Usta’da Ciğer

www.instagram.com

Ciğer’in anavatanlarından biri olan Gaziantep’te ciğer yemeden ayrılmayı düşünen var mıdır ki? Baştan uyarmadı demeyin diye söylüyoruz ciğeri o kadar kolay yiyemezsiniz. Çünkü çok hızlı tükenen bir yemek. Adresse belli: Ciğerci Ali Haydar Usta!

12. Yesemek Gaziantep Mutfagı’nda yörersel ve sulu yemekler

www.instagram.com

Ekşili köfteden içli köfteye, yuvalamadan beyrana kadar birçok yöresel ve sulu yemeği tadabileceğiniz kaliteli mekanlardan birisi de Yesemek Gaziantep Mutfağı.

13. Papirüs Cafe’de Zahter çayı

www.instagram.com

Dağ kekiği de denilen zahter birçok yemekte kullanılmasını yanı sıra demlenip çay olarak da tüketilen bir bitki. Gaziantep’te yedik, içtik e biraz da soluklanalım değil mi! Soluklanırken de Papirüs Cafe’de birer zahter çayımız yok mu?

14. Bayazhan Restaurant’ta Keme Kebabı

www.instagram.com

Tarihi bir handa, sofralarda keme mantarını etle olan muazzam birlikteliğinden ortaya çıkan keme kebabı… E daha ne isteriz ki! Sabah akşam fark etmeksizin güzel bir atmosfere sahip olan Bayazhan Restaurant’ta da ne yiyeceğiniz belli: Keme Kebabı!

15. Mutfak Sanatları Merkezi’nde meyveli et yemekleri ve kebapları

www.instagram.com

Et yemeklerine ve kebaplara bambaşka bir boyut getiren Gaziantep ilimiz bu yemeklerde çeşitli meyveler kullanarak yemeklerine lezzet üstüne lezzet katıyor. Size de bu tatları Mutfak Sanatları Merkezi’nde yemek düşüyor.

16. Hışvahan Gourmet Restaurant’ta yöresel yemekler

www.instagram.com

Tarihi bir han içerisinde bulunan diğer bir mekan ise Hışvahan Gourmet Restaurant. Birçok farklı yemek alternatifine sahip olan bu restoranda en ilgi çekici özelliklerinden biri de yöresel yemeklere yapılan ufak dokunuşlar.

17. Zeki İnal Baklava’da Şöbiyet

www.instagram.com

Baklava baklava nereye kadar biraz da farklı tatlılarla ağzımızı tatlandıralım! Belki de yediğiniz tüm tatlıları unutturacak olan bu mekanda baklavadan şöbiyete birçok çeşit tatlı bulunuyor. E bize de yemesi düşüyor 🙂

18. Cumba Künefe’de Künefe ve Kadayıf

www.instagram.com

Cumba Künefe’ye son kadayıf bükücü diyebilir miyiz? Sanırım, diyebiliriz. Geleneksel künefe lezzetine de erişebileceğiniz bu mekanda kadayıf her şeklide kullanılarak birçok tatlının ortaya çıkması sağlanmıştır.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir