Edebiyatımızda köyü kendisine konu seçmiş olan ilk eser: Karabibik

Nabizade Nazım realist bir anlatım yakalamak adına köylülerin konuşmalarını olduğu gibi, yani yazılışta köy şivesini belli ederek veriyor.

Türk edebiyatında köy hayatının gerçekçi bir şekilde yansıtıldığı ilk eser olan Karabibik, Anadolu insanının portresini de kusursuz bir şekilde resmediyor.

Kitapta anlatılan hikayenin kurgusu zayıf olmasına karşın olayın geçtiği mekanın pastoral bir ortam olması Karabibik’i oldukça değerli kılıyor çünkü bu esere kadar Türk Edebiyatı’nda köye bakan, onu anlatan bir eser mevcut değildir. Kısacası bu eser hiçbir okuyucunun atlamaması gereken bir klasiktir.

Sayfa: 48

UZUN HİKAYE

Aslında bir uzun hikaye olan Karabibik, edebiyatımızın ilk realist köy romanı olarak kabul edilir. Ayrıca yer ve konu bakımından Istanbul dışına çıkan ilk eserdir. Realizmin etkisinde kalan yazar, köylülerin konuşmalarını olduğu gibi aktarmaya özen göstermiştir.

ÜNLÜ YAZARLARI ETKİLEDİ

Yüzbaşı olarak mezun olduktan sonra askeri okulda öğrencilere topografya, cebir gibi dersler veren, iki yıl boyunca Suriye’de keşif çalışmaları yapan, yazdığı şiirler ve divan şairleri üzerine incelemeleri Tercüman-ı Hakikat gibi gazetelerde yayınlanan Nabizade Nâzım otuz bir yaşında, evlendikten kısa bir süre sonra kemik vereminden hayatını kaybetti.

Karabibik ise 1890 yılında yayınlandı ve Türk edebiyatının ilk köy romanı olarak kabul edilerek Kemal Tahir başta olmak üzere birçok usta ismi etkiledi.

İLK KÖY KİTABI

İlk olarak çeşitli gazetelerde tefrika edilen Karabibik; 1890 yılında yayınlandı. Kitap yayınlandığında köy gerçeğine dikkat çektiği için çok sevildi ve benimsendi. Ayrıca Türk romanının, edebiyatının ilk köy kitabı olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

YEREL DİL ÖZELLİĞİ

Nabizade Nazım, eseri yazmadan önce Antalya’nın köylerine gidip çevre, kişiler ve kişilerin konuşmaları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapmış, eserde kahramanları kendi düşünceleri ve yerel dilleriyle konuşturmaya çalıştı.

Eşini bir hastalığa kurban veren, babasından kalan tarlanın büyük bir kısmını satan ve kızıyla birlikte toprağını sürerek geçinmeye çalışan Antalyalı köylü Karabibik, bir yandan tarlasını başkalarına kaptırmamaya çalışırken bir yandan da kendisine gereken bir çift öküzün peşindedir.

Türk edebiyatında köy hayatının gerçekçi bir şekilde yansıtıldığı ilk eser olan Karabibik, Anadolu insanının portresini de kusursuz bir şekilde resmediyor.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim:

ergul.tosun@ensonhaber.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir