Canan öğretmen, çocuk ve kadınların gönlüne dokunuyor

Muş’ta kendi imkanlarıyla köy okulunun tadilat ve onarımını yaptırarak modern bir sınıf oluşturan fedakar öğretmen Canan Sakal, aynı sırada ders verdiği veli ve öğrencilere okuma-yazma öğretiyor.

Muş’un Varto ilçesindeki Kaygıntaş İlkokulu’nda görevli sınıf öğretmeni Canan Sakal, çocukların okula devam oranını artırmak ve daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak için sınıfı baştan sona yeniledi.

Arkadaşları ve yakınlarının desteği ile okul için yardım zinciri oluşturan Canan öğretmen, bu sayede sınıfın parke, pencere, kapı ve boyasını yaptırdı. Çocuklarla yakından ilgilenerek onlara ev ortamını aratmayan bir sınıf oluşturan Sakal, devam sorunu yaşayan öğrencileri de yeniden eğitim-öğretime kazandırdı.

Günün ilk ışıklarıyla okulun yolunu tutan Canan öğretmen, her gün öğrencilerin kendisine koşarak sarılmasıyla ders başı yapıyor.

“İLK GÜN BENİ BİR KARA TAHTA KARŞILADI”

Göreve başladığı ilk gün bir kara tahtayla karşılaştığını anlatan fedakar öğretmen Canan Sakal hem şaşkınlık hem de üzüntü duyduğunu söyledi.

Okul için arkadaşları ve tanıdıklarından destek aldığını belirten Canan Sakal, “Onlardan yardım eli uzanmaya başladı. Yardımlar geldikçe daha da büyüdü ve bir yardım zinciri, iyilik zinciri oluştu. Öncelikli olarak okulun parke döşemelerini yaptırdık, pencerelerini değiştirdik, çeşitli tadilat ve onarımlar yaptık” diye konuştu.

Çocukların kendilerini sınıfa ait hissetmelerini çok önemsediğini vurgulayan Sakal, “O yüzden böyle bir ev ortamında sınıf projesi vardı aklımda. Onu gerçekleştirdim. Devam problemi olan çocuklar artık okula yüzde 100’e yakın devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çocuklardaki okuma motivasyonu ve isteğinin kadınlarda da mevcut olduğunu aktaran Sakal, “Köyümüzün kadınları da okuma-yazma kursunu talep etti ve başladık” dedi.

“OKULDAN EVE GİTMEK İSTEMİYORUZ”

Öğretmenini çok sevdiğini söyleyen 1. sınıf öğrencisi Mervan Gülen, “Öğretmenimiz sınıfımızı boyattı ve bizim için her şeyi yaptı. Burada ev ortamımız var. Okuldan eve gitmek istemiyoruz. Sanki bizim evimiz gibi” dedi.

Okuma yazma kursuna katılan kadınlardan Makbule Yıldırım ise okuma-yazma bilmediği için kursa kayıt yaptırdığını söyledi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir