Astrolojik gerçekler: Ölüm evi olarak bilinen 8. ev hakkında bilmeniz gerekenler

Ölümün evi

Astroloji haritasında birbirini takip eden her ev, kişinin olgunlaşmasındaki aşamaları temsil eder. 8. ev de ölüm aşamasıyla ilişkilendirilmiştir. Antik Çağ’da 8. ev güneşin batmaya başladığı yerdir. Güneş bu evrede etkisini yitirdiği için ölümden önceki insanın işe yaramazlığına benzetilmiş; bu nedenle 8. ev yeraltına iniş kapısı olarak kabul edilmiş, ölümle ve cehennemle ilişkilendirilmiştir. Akrep burcunun yöneticisi kabul edilen Plüton gezegeninin adı da klasik mitolojide yeraltının (cehennemin) yöneticisi Hades’in eski adıdır.

Okült konular

Yeraltına inen kapı sembolizmi elbette gizemi de beraberinde getiriyor. Ölüme açılan kapıda kişinin yaşadıkları bilinmeyenle ilişkilendirildiği için 8. ev ve Akrep burcunun konuları arasında büyü, psişik yetenekler, metafizik ve bilinçdışı konular vardır. Bir kişinin bu konulara ilgisini ve yeteneklerini 8. evinden veya Akrep burcundaki gezegenlerinden takip edebiliriz.

Yeniden doğuş ve dönüşüm

Ölümle ilişkilendirilen bir evin bir diğer konusu elbette yeniden doğuştur. Buradaki ölüm teması sadece fiziksel ölümü değil, doğan her şeyin ölümüdür. Başlayan her şey biter ve biten her şey yerini bir yenisine bırakır, yani yeniden doğar. 8. ev süreçleri yeniden doğmak üzere ölümü yaşatır. 8. evde ölen 9. evle yeniden doğar. Bu kez daha bilge ve daha arınmıştır. Kısacası 8. ev dönüşümün evidir. Hayatta bizi dönüştürecek, en çok ölümle ve değişimle yüz yüze geleceğimiz konuların izini 8. evden ve Plüton’un konumundan sürebiliriz.

Miras ve borç

Kişisel kaynaklarımızla ilgili olan 2. evin karşıt aksında bulunan 8. ev, başkalarının kaynakları ile ilgilidir. Başkalarının kaynakları arasında miras, eşin parası, banka kredileri, sigortalar, vergi gibi başlıkları sayabiliriz. Bu konularda ne kadar şanslı veya şanssız olduğunuz, ne kadar risk alacağınız, ne kadar batıp çıkacağınızı 8. evden ve Plüton’un konumundan takip edebiliriz.

Seks

Akrep burcu dendiğinde her zaman seksten bahsedilir. 8. evi yöneticisi olan Akrep burcunun seksle ilişkilendirilmesiyle ilgili birkaç sebep sayabiliriz. Bunlardan ilki 8. evin başkalarının kaynaklarıyla ilgili olmasıdır. Başkalarının bedenleri, arzuları, sevgileri de başkalarının maddi ve manevi kaynaklarıdır. Seks sırasında bu kaynaklar paylaşılır. İlişkiler evi olan 7. evden 8. eve geçerken, 7. evdeki başlayan ortaklık 8. evde seks ve maddi manevi kaynakların paylaşılmasına evrilir. 8. evin seksle ilişkilendirilmesinin bir diğer sebebi ise orgazmın “küçük ölüm” olmasıdır. Orgazm sırasında primal enerjilere teslim oluruz ve salınan enerjiyle bir dönüşüm yaşarız, yani yeniden doğarız.

Psikoloji

8. evin yeraltına iniş kapısı olduğunu artık biliyoruz. Ruhumuz da bizim yeraltımızdır. Cehennem kadar gizli ve gizemlidir. Kişinin en derinlerine gizlediği sırlarını, intikam duygusunu, cinsel fantezilerini, korku ve saplantılarını 8. evde görebiliriz. 8. ev vurgusu fazla olan kişilerde kötü, korkunç veya tabu olarak adlandırılan konularla ilgili deneyimlerle birlikte korku ve saplantılara sıklıkla rastlanır.

Suç

Yeraltı sembolizmi elbette akla derin devlet ve mafyayı da getiriyor. Bu örgütler gizemliliğinin yanı sıra ölüm ve cinayetlerle ilişkili olduğu için 8. ev konularıdır. Cinayetin başlıca nedenleri arasında aşk, tutku, haset ve para konularını sayabiliriz. Bunlar da 8. evden izlenebilir.

Şifa gücü

8. evin yukarıda bahsettiğimiz bütün özellikleri aslına bakarsanız şifalanmayla ilgilidir. Değişimi ve dönüşümü yöneten bir ev elbette iyileşme ve büyümeyle de ilgilidir. İyileşme ve büyüme ruhsal ve fiziksel ölümle, yani değişimle olur. Bu nedenle malefik gezegenler arasında sayılan Plüton’un şifa gücü yadsınamaz. 8. ev teması yoğun olan kişilerde, alternatif tedavi yöntemlerine merak veya çeşitli yöntemlerle şifacılık görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir