Ankara’da ‘Kazakistan Yolu: Türk Birliği’ sergisi açıldı

Kazakistan’ın kuruluşunun 30’uncu yılı için Ankara’da ‘Kazakistan Yolu: Türk Birliği’ sergisi açıldı. Açılışa mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk dünyası olarak sahip olduğumuz kadim ve köklü medeniyet, ortak tarih ve değerler geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 30’uncu yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde, ‘Kazakistan Yolu: Türk Birliği’ sergisi, düzenlenen törenle açıldı. 5-7 Kasım tarihlerinde ziyarete açık olacak sergide, 400’den fazla eser ve Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı ve Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in kişisel eşyaları ile kazandığı madalyalar yer aldı. Açılışa Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile davetliler katıldı.

ERDOĞAN: YENİ KARARLARA İMZA ATACAĞIZ

Açılış için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj, Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Ayhan Tuğlu tarafından okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Millet Kütüphanesi ile Elbaşı Nursultan Nazarbayev Kütüphanesi iş birliğinde düzenlenen ‘Kazakistan Yolu: Türk Birliği’ sergisinin hayırlı olmasını dileyerek “Türk dünyası olarak sahip olduğumuz kadim ve köklü medeniyet, ortak tarih ve değerler geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor, Türk Konseyi çerçevesinde attığımız adımlarla bu iş birliğimizi çok daha ileriye taşıyoruz. 12 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştireceğimiz zirvede de Türk dünyasının liderleri olarak yeni kararlara imza atacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Nazarbayev’in dirayetli liderliğinin kendilerine cesaret verdiğini belirterek “Halklarımız arasındaki dil, inanç ve tarih gibi manevi köprüleri sağlam tutarak, dilde, fikirde ve işte birliğini temin edeceğimize inanıyoruz. Millet Kütüphanemizin ev sahipliği yapacağı ‘Kazakistan Yolu: Türk Birliği’ yönünde atılmış kıymetli bir adım olarak görüyorum. Sergimiz, Kazakistan tarihi ve etnografyasından örneklerin görülmesine, Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin izlerinin takip edilmesine vesile olacaktır” dedi. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir