2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belirlendi

Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurullar, ödül sahiplerini belirledi.

“Burası Radyo Şarampol” adlı kitabıyla Şükran Yiğit, “Roman” dalındaki ödülün sahibi oldu. Yaşamını Almanya’da sürdüren Şükran Yiğit’in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor.

ÖDÜLÜN GEREKÇESİ

Yiğit’in ödülüne ilişkin Seçici Kurul’un karar gerekçesi, “Duru bir Türkçe ile  bir büyüme hikayesini, toplumsal duyarlılıkla ele aldığı için eseri ödüle değkültürlerarasıer buldu.” ifadesiyle açıklandı.

ŞİİR

Şiir ödülü “Entelektüel bakışı, kavramsal yaklaşımı, manzumla mısra arasında günümüze uygun duyarlılıklarla ördüğü şiir anlayışı” dolayısıyla “Bir Uçurumun Haritası” isimli kitabıyla Alphan Akgül’e verildi.

“İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü”ne uygun eser bulunamazken, “İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü”ne İthaki Yayınlarından çıkan “Türbülans” kitabıyla Naile Dire değer görüldü.

ÖDÜLLERİN AMACI

Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfının düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile Attila İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan “Ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme” misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor.

Bunun yanı sıra vakıf, bu ödüller aracılığıyla İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir